Program
Plenární přednášky
- Olivier Bonami (Université Paris Cité, Laboratoire de linguistique formelle, CNRS)
Czech morphology as a testing ground for morphological theory - Pavel Kosek (Masaryk University)
From philology through computational linguistics to phonological typology and back: development of syllabic consonants in Czech - Barbara Mertins (TU Dortmund University)
Multilingualism from a psycholinguistics point of view
Hlavní program (18.–20. 9. 2024)
Součástí hlavního programu jsou tři plenární přednášky, 21 tematických panelů a poster session.
- Hlavní program v pdf (poslední aktualizace: 16. 9.)
- Sborník abstraktů v pdf (poslední aktualizace: 15. 9.)
- Pro některé panely jsou k dispozici prezentace. Viz Panely.
Doprovodné akce (17. 9. 2024)
Doprovodné akce budou v češtině. Plánujete-li se jich (příp. některé z nich) účastnit, registrujte se prosím.
Diskusní panel o postojích českých lingvistek a lingvistů k jazykové regulaci
organizátoři: Václav Cvrček, Hana Dufková, Ondřej Dufek
17. 9. 12:00–14:00, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200
Rádi bychom pozvali celou odbornou veřejnost k debatě o postojích lingvistek a lingvistů k regulaci češtiny. Vzhledem k tomu, že lingvistická komunita je jedním z podstatných tvůrců jazykové politiky u nás, a se zřetelem k tomu, že od vydání posledních Pravidel českého pravopisu uplynulo 30 let, považujeme za správné diskusně reflektovat současný stav jazykové regulace i možné výhledy do budoucna. Odrazovým můstkem pro debatu bude prezentace výsledků průzkumu postojů k tomuto tématu, který byl proveden z kraje roku 2024 a kterého se zúčastnilo cca 246 lingvistek a lingvistů v ČR i ze zahraničí. Na ni naváže panelová diskuse a po ní obecná rozprava, do níž se může zapojit kdokoli.
Vyhledávání v paralelním korpusu za použití anotace Universal Dependencies (workshop)
organizátoři: Olga Nádvorníková a Alexandr Rosen
17. 9. 14:30–16:30, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200
Cílem tohoto workshopu je představit účastníkům základní principy jednotného syntaktického a morfologického značkování podle Universal Dependencies a seznámit je s možnostmi jeho využití v nové verzi paralelního korpusu InterCorp v 16ud, včetně nově implementovaných měr syntaktické komplexity a lexikální diverzity. Účastníci si v praxi vyzkouší nové způsoby vyhledávání a statistického vyhodnocování dat, které tato nová verze korpusu InterCorp nabízí, a v závěru budou moci diskutovat o aplikaci tohoto přístupu v lingvistickém výzkumu i ve výuce.
Multilingvismus v českém prostředí (popularizační panel)
organizátorky: Kateřina Chládková a Olga Nádvorníková
17. 9. 17:00–19:00, nám. Jana Palacha 1/2, místnost P200
Během panelové diskuse se setkají přední čeští odborníci z oblastí psycholingvistiky, sociolingvistiky, multilingvismu a výuky češtiny jako druhého jazyka, aby veřejnost seznámili s různými aspekty multilingvismu, primárně v kontextu České republiky. Cílem panelu bude představit multilingvismus jako takový, jeho vliv na českou společnost a jazykovou situaci v zemi, a diskutovat o jeho důležitosti a výzvách. Tato diskuse poskytne jak odborníkům tak široké veřejnosti cenný vhled do této aktuální a relevantní problematiky.